Jaké to je, když se vede cenová válka? Vyhraje zákazník?

Slyšíte ještě na akční cenové nabídky? Jak je někde nápis „Zdarma“ musíte to mít? Kdysi dávno, letáky fungovaly, jako pobídka pro zákazníky. Obchodníci byli spokojení. Dnes by nejraději obchodníci akční letáky zrušili. Divíte se proč?

Dnes, v době ekonomické krize, se obchodníci podbízejí zákazníkům, nejnižší cenovou nabídkou. Napadá Vás, vždyť je to dobře pro zákazníka, nakoupí levněji.

Na první pohled, můžete mít pravdu. Ona je i druhá strana mince. Obchodníci jsou nuceni snižovat ceny někdy až na hranici nákladů. Cenové nabídky v akčních letácích jsou to nejhorší pro většinu prodejců.

Také jdete do obchodu nakoupit to, co je zlevněné, zvýhodněné, s dárkem zdarma a ostatní zboží přehlížíte? Tím, že kupujete pouze zboží z akčních letáků, nahráváte nadnárodním společnostem.

Pokud obchody a živnostníci, postupně zavřou, kde budete pracovat, Vy nebo členové Vaší rodiny?  Nebo zrovna v takovém obchodě pracujete, máte minimální mzdu, protože k vám chodí málo zákazníků? Co je platné, že prodáte za týden třicet televizí, když na jedné, máte hrubý zisk pouhých pět set korun a dopravu k zákazníkovi zdarma? Při dnešních cenách za pohonné hmoty, řidičův plat, amortizaci auta, Vám moc nezůstane.

Zdá se Vám to neuvěřitelné? Dnes je to naprosto běžné. Dokonce jsou i akční letáky, kde obchodník prodává zboží, za nižší cenu, než nakoupil.

Říkáte si, to není můj problém. Hlavně, že levně nakoupíte.

Cenová válka se týká všech. Chcete kvalitní zboží, které vydrží víc než záruku dva roky?  Současně požadujete, že cena musí být co nejnižší. Výrobce potom volí kompromis a díky nižší ceně, je i nižší kvalita.

Chováte se podobně? Tím vytváříte obrovský tlak, na nejnižší cenu. Svým postojem podporujete cenovou válkou velkých řetězců, hypermarketů, internetových obchodů, s kamennými obchody. Je to boj s větrnými mlýny.

Co se stane, až zmizí drobní podnikatelé a živnostníci, jediná konkurence nadnárodních společností. Mnohokrát jsem byla svědkem situace, kdy se musel obchod zavřít, protože místní lidé začali chodit, do nově postavených, supermarketů. V okamžiku, kdy obchod navždy zmizí, se najednou ozývají nářky, kam budete chodit nakupovat. Přeci nepojedete dvacet kilometrů do supermarketu, kvůli drobnosti za pár korun.

Vážení zákazníci, v konečném důsledku se budete divit, nadávat a lamentovat, protože ve Vašem oblíbeném supermarketu je najednou všechno dražší. Mimo to že nakoupíte spousty zbytečností, které jste vůbec nechtěli. Obecný názor, že supermarkety jsou nejlevnější, mnohokrát neplatí. Doporučuji, běžte občas nakoupit u Vás v místě bydliště a možná budete překvapeni.

Nemám nic proti supermarketům, taky tam nakoupím, ale mám možnost vidět situaci z obou stran. Zákazníci touží být ve „vatě“ jako majitelé obchodů. Mnozí obchodníci by rádi dělali za průměrnou mzdu zaměstnance a měli klid.

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *