Obchodní zástupce jako OSVČ nebo zaměstnanec?

Přemýšlíte o práci obchodního zástupce? Chcete se stát obchodním zástupcem a nevíte, zda být OSVČ nebo zaměstnanec?  Máte strach, že nevyděláte ani na benzin nebo naftu? Nikdy jste nepracovali sami na sebe? Nemáte zkušenosti s prací na ŽL ani s obchodní činností? Práce obchodního zástupce Vás přitahuje, myslíte si, že Vás bude bavit i když Vám chybí zkušenosti?  Zahoďte všechny strachy a obavy, začněte se postupně učit.

Úplnému začátečníkovi doporučuji pročíst články o práci obchodního zástupce, na mém webu. Dozvíte se mnoho informací, které Vám přiblíží, jak co funguje. Dále máte k dispozici PDF knihu ke stažení zdarma: Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře. Zde najdete základní postupy pro práci obchodního zástupce.

V přednášce Práce obchodního zástupce: uslyšíte, jak vypadá pracovní den obchodního zástupce, pro koho je práce vhodná, jak postupovat při kolísání trhu, jak je důležité vzdělávání, při práci obchodního zástupce a další informace, které Vám při rozhodování pomohou.

Nastoupíte-li, jako obchodní zástupce, v pozici zaměstnance, budete Vaše strachy a obavy lépe snášet. Většinou dostanete nějaký minimální základ + provizi z prodeje. Pravděpodobně i další pracovní pomůcky (mobil, auto, notebook). To záleží na jednotlivých firmách a jejich systému práce. V některých firmách používáte svoje pomůcky (auto, mobil, atd.) a od firmy dostanete nějakou paušální náhradu. Určitě dostanete smlouvu na zkušební dobu 3 měsíců.

Výhodou pro Vás, jako nováčka je, že dostanete výplatu, máte zaplacené odvody na zdravotní a sociální pojištění od zaměstnavatele. Máte personální servis, tím pádem se můžete soustředit na poznávání obchodních záležitostí.

Nastoupíte-li, jako obchodní zástupce, v pozici OSVČ, máte více záležitostí, které je nutné zvládnout. Vyřízení ŽL, přihlášení na zdravotní a sociální pojištění. Vedení daňové evidence si uděláte sami nebo si zaplatíte účetního.  Firma po Vás bude chtít, abyste byli plátci daně, pro odečet DPH. Auto, telefon, benzin nebo naftu si hradíte většinou sami. Jako OSVČ žádný základ výplaty nečekejte.

Výhodou OSVČ je vyšší provize než u klasického zaměstnance. Někdy i od určité výše tržby zajímavý bonus na auto (leasing).  Máte téměř neomezenou možnost výdělku. Máte větší volnost, větší úctu a respekt.  Dovolenou si můžete vzít, kdy chcete, prostě to oznámíte a není nutné se prosit o povolení. Všechny tyto výhody získáte, když máte výsledky.

Než někam nastoupíte, vybírejte pečlivě. Nabídek na práci obchodních zástupců jsou mraky., Pište si všechny důležité informace, v klidu si rozmyslete jaký sortiment nebo služby Vás baví. Nemusíte nastupovat okamžitě! Zjistěte si jaký je systém práce, systém odměn, požadavky. Zeptejte se na vše, co Vás zajímá a napadne. Obavy si nechte pro sebe, na pohovoru jednejte suverénně, beze strachu.

Domluvte se ve firmě, abyste mohli týden jezdit z jejich obchodním zástupcem. Vyžádejte si toho nejlepšího. Uvidíte co a jak. Obchodní zástupce Vám prozradí víc než vedení firmy. Jezdíte sice zadarmo, ve vlastním volnu, ale takovou školu jinde nedostanete.

Tato časová investice se Vám mnohonásobně vrátí.

 

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
  1. Rosie napsal:

    Dobrý den,prosím ,můžete mi poradit jak vést daňovou evidenci u Obchodního zástupce jako OSVČ ? děkuji

    • Dobrý den Rosie, je potřeba evidovat příjmy a výdaje, následně platit sociální a zdravotní pojištění, pokud jste plátce DPH tak podávat přiznání k DPH + souhrnné a kontrolní hlášení, pokud se Vás to týká a 1 x ročně přiznání k dani. Můžete zvolit i paušální výdaje, v takovém případě evidujete pouze příjmy a výdaje uplatníte až v přiznání k dani z příjmů. Mám dojem, že si jako oz můžete uplatnit 60% na výdaje z ročního příjmu. Poptejte se u účetních, jaká varianta jepro vás nejlepší.
      Doporučuji koupit si účetní prográmek, kde máte každý rok všechny aktualizace. Daně, přiznání a různé formuláře díky tomu, vyplníte snadněji a máte k ruce podporu. Účetních programů je spousta např. ucto2000, Pohoda,… Můžete si najít účetní, která dańovou evidenci zpracuje za vás. 🙂 Mějte se krásněa a přeji hodně úspěchů. Ivana

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *