Jak si získat důvěru zákazníka?

Neprodávejte už mezi dveřmi. Rozhodně u zákazníka nevzbudíte dobrý dojem, pokud ode dveří jdete s rukou nataženou k pozdravu a voláte na něj, že jste rádi, že jste se konečně sešli. První vteřiny každého setkání jsou ty nejdůležitější. K získání sympatií máte 5-7 vteřin času. Těchto pár vteřin rozhoduje, kam si Vás zákazník zařadí. 

Chcete získat důvěru zákazníka? Dodržujte tyto návody, které mám ověřené v praxi.

Zákazník není Váš soupeř! Nejdete do boje. Jdete vyřešit problém zákazníka. Máte za cíl, „urvat co se dá“? Možná se vám to jednou povede, ale příště neprodáte ani u nespokojeného zákazníka a ani v jeho okolí.  Vaše pověst obchodního zástupce je jenom jedna.  Dobrá pověst se buduje léta, pokazit si ji můžete během vteřiny. Myslete na to, že se Vaše konkurence, chytí každé příležitosti, jak nad Vámi vyhrát. Vystupujte v pozici odborníka, specialisty, poradce.

Buďte pozitivní! Máte starosti, jste otrávení, nemocní? Nesmíte tyto negativní pocity dát najevo. Pozitivní postoj je velice důležitý, při jízdě autem poslouchejte audia na pozitivní myšlení. Zákazník Vás musí vidět spokojeného, v dobré náladě a s úsměvem. Nadšení a vědomosti o nabízených produktech, jsou Vaší největší devízou, pro získání důvěry zákazníka.

Buďte upřímní! Mějte opravdový zájem, vyřešit problémy zákazníka. Nevíte, co zákazníka trápí, zeptejte se. Po úvodním „prolomení ledu“, převeďte rozhovor na obchodní záležitosti. Ptejte se otevřenými otázkami, dáte zákazníkovi impuls, aby mluvil více než vy. Dobře volené otázky Vám odhalí problémy zákazníka.

Příklad: Vysvětlete mi prosím podrobněji, o jakých změnách teď ve firmě jednáte? Nechte zákazníka hovořit, nepřerušujte jeho řeč. Položte doplňující otázku, až přestane hovořit. Zákazník ocení, když pozorně posloucháte a neskáčete mu do řeči.

Nabízejte prospěch a užitek! Když odhalíte zákazníkovu potřebu, nabídněte nejlepší řešení jeho problému. Nejvhodnější řešení pro zákazníka, ne pro váš nejvyšší výdělek. Zákazníka nejvíc zajímá: „Co on z toho bude mít!“ Nejlépe slyší, na-vydělá peníze, ušetří peníze, nebude mít ztráty, ušetří čas, provoz bez problémů,……

Řešíte problém a neznáte odpověď na položenou otázku? Nezmatkujte a nevymýšlejte nesmysly. Přiznejte, že jste se s tímto ještě nesetkali a že zjistíte co a jak. Zákazníci, se také dostávají do situací, kdy neznají odpověď a budou mít pochopení.

 

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
  1. Miluji Plest! napsal:

    Velke e-shopy jako Alza.cz sazi na svou znamost. Zakaznik ihned vi, u koho nakupuje a pokud by byl s necim nespokojeny, muze obchodnikovi „zatopit“ na socialnich sitich. Mensi obchody musi volit odlisny pristup. Muze se jednat o originalni a jasne vymezenou nabidku . Stejne dobre funguje zavedeny blog . Jak vybirate e-shop, ve kterem nakoupite? Mate dalsi tipy ke zvyseni duveryhodnosti? Napiste komentar.

    • Ano, velké e-shopy mají výhodu, že už jsou velké a známé. Byla doba, kdy začínaly a přemýšlely nad strategií, jak zaujmout zákazníky. Pro zákazníky je důležitá srozumitelnost a jednoznačné obchodní podmínky. Např. nakupující spotřebitel a nakupující podnikatel. E-shop, který poskytne záruky i podnikateli nakupujícímu na IČO, má jednoznačně výhodu a nemusí mít nejnižší ceny. Komunikace se zákazníky a poradenství nejen při nákupu, ale i po něm, při reklamacích a řešení případných nedorozumění. Důvěryhodnost pomáhají zvyšovat doporučení spokojených zákazníků, které si mohou přečíst na stránkách webu. Jak píšete i blog, kde můžete psát různé zkušenosti, tipy a rady, které se týkají prodávaného sortimentu. 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *