Pořádáte hon na nové zákazníky a snažíte se prodat hned a všude?

Snažíte se prodat vždy a všude? Naháníte nové zákazníky, kde vás napadne?  Zkoušíte bez rozmyslu letáky, inzeráty, telefonujete jako o život a výsledky jsou minimální? Snažíte se vymýšlet další způsoby jak najít nové zákazníky, ale efektivita je mizerná.

 95 % obchodních zástupců dělá stejnou chybu, snaží se okamžitě prodat

Než začnete „nabízet“ a prodávat, měli byste vědět, zda má potenciální zákazník zájem a chuť nakupovat. Navažte vztah důvěry mezi vámi a zákazníkem a zjistěte situaci a potřeby zákazníka.  Naveďte zákazníka směrem k řešení jeho potřeb a problémů.

Mnozí zákazníci mají různé problémy, ale nechtějí je sami řešit, čekají, jestli je vyřeší někdo za ně. Krok za krokem zákazníka provedete možnostmi a výhodami spolupráce s vámi.

Hon na nové zákazníky vám nepomůže, pokud se jim snažíte hned prodat.

Dejte mu možnost, aby se sám pro nákup rozhodl.  Zákazník musí přijít sám na výhodnost vaší nabídky, vy ho pouze nasměrujete a popostrčíte blíže k objednávce. Pomůžete mu, aby se rozhodl.

Jak kontaktovat nové zákazníky ?

Nejtěžší je zaneprázdněné potencionální zákazníky „odchytit“ a získat pár minut. Při prvním kontaktu se zákazníkem, zapomeňte na prodej. Při prvním kontaktu jde o vyvolání zájmu a sjednání termínu schůzky, telefonátu, poslání emailu.

Schůzka je pro vás výhra. Získáte informace o zákazníkovi a možnost rozvíjet vzájemné vztahy.  Dobré vztahy jsou klíčem k prodeji.  Vzájemná důvěra vám otevře dveře k opakovanému prodeji.

Nové zákazníky kontaktujte telefonicky, osobně, pomocí webových stránek. Pamatujte na to, abyste byli jiní než konkurence. Vaším úkolem je zaujmout, získat kontakt, domluvit schůzku. Nic víc. Žádná prezentace, žádný prodej.

Slyšíte-li NE, neházejte flintu do žita. Zeptejte se, kdy můžete zavolat, kdy se to bude dotyčnému lépe hodit. Dostanete termín, kdy máte volat nebo odpověď, já se vám ozvu. Já se vám ozvu znamená, že zákazník nezavolá. Nebo mu rovnou řekněte, že se mu ozvete za 2–3 týdny znovu.

Každý z nás je zákazník, na něhož někdo pořádá hon. Všichni rádi nakupujeme, ale chceme se rozhodovat sami, kdy a co koupíme. Způsob tvrdého nátlaku odmítáme. Vzpomeňte si na vlastní pocity, až bude někomu nutit vaše zboží.

Inspiroval vás článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli a budu ráda i za váš názor a komentář.

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
 1. Ondřej Minář napsal:

  Já osobně nejraději kontaktuji zákazníky prostřednictvím osobního seznámení. Chce to trochu umění, není to hned, ale po roce a půl, co jsem takhle oslovil několik stovek lidí, tak když mám den, tak se seznámím se 2 – 3 novými lidmi. Kde? Kdekoliv. V autobuse, vlaku, při čekání ve frontě,… Webovky mám taky, ale tam píšu spíš o tom, jakým způsobem se s lidmi seznamuji a slouží mi spíš jako sebeprezentační nástroj, než jako stránka na prodej mých produktů.

 2. Petr Slezák napsal:

  Dokáže zlepšit dovednosti z Vašeho manuálu i člověk, který má 11 let praxi v obchodě, nebo je to spíše pro začátečníky? Děkuji a přeji krásný den. Petr

  • Dobrý den, Petře, záleží na přístupu člověka, který má 11 let praxe. Manuál je psaný tak, aby podle uvedených tipů a postupů mohl OZ prodat bez ohledu na to jakou má praxi.:) U zkušeného OZ dozajisté vyvolá různé asociace z praxe, jak může oživit prodej, uvědomí si, které techniky a postupy přestal nebo ani nezačal používat. Co zná a co je pro něho nové. Každopádně získá jiný pohled na prodej a práci OZ. Jiné přístupy, myšlení a souvislosti.
   Pokud mám přímo odpovědět na Vaši otázku Petře, ano, dokáže manuál zlepšit dovednosti i u člověka s 11 letou praxí, za podmínky, že si vypracuje všechna praktická cvičení a na rovinu si přizná, které věci/ techniky/ postupy opravdu používá. I 1 myšlenka aplikovaná do praxe, umí zásadně změnit výsledky. :)
   Je to jako z knihou, přečtete ji jednou a odnesete si z ní určité myšlenky. Vezmete ji do rukou za 2 měsíce, začnete číst a máte pocit, že je to úplně jiná kniha než jste četli. Stejné je to i s dovednostmi. Tím, že si člověk připomene návody, postupy a získá ověřené tipy, vymaní se ze stereotypu myšlení. Proběhne takový restart. Jak s ním naloží je na něm.
   Mějte se fajn. Ivana

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů