Proč budovat svoji značku?

Dobré jméno firmy otevírá dveře potencionálním zákazníkům. Také si raději zvolíte provedení dané služby od firmy, která má dobré jméno a její značka je spojena s kvalitou.

U obchodních zástupců to funguje stejně, ale vy si potřebujete vybudovat dobré značky dvě. První značkou je firma, kterou zastupujete a tou druhou značkou je vaše jméno. Obě značky jsou stejně důležité. Ani jedna nemůže fungovat bez té druhé.

Myslíte si, že se firma obejde bez dobrého „obchoďáka“? Krátkodobě ano, ale pokud chce expandovat, potřebuje informace a osobní kontakt se zákazníky. Vedení firem zapomíná ještě na další věc. Zákazníci potencionální i stávající vidí firmu přes brýle obchodního zástupce, který ji reprezentuje.

Z pohledu zákazníka platí rovnice:

Spolehlivý obchodní zástupce = spolehlivá firma.

Nespolehlivý obchodní zástupce = nespolehlivá firma.

 

V podobné situaci je i obchodní zástupce. Chcete mít dobré jméno? Chcete mít vaši značku spojenu se spolehlivostí a profesionalitou? Z těchto důvodů potřebujete dobrou firmu, kterou budete zastupovat.

Dobře zvažte, než se vrhnete do spolupráce s firmou, o které nic nevíte. Její pověst a kvalita produktů by měla být při spolupráci rozhodující. Peníze jsou až na dalším místě.

 Silná a spolehlivá značka firmy ve spojení se spolehlivou značkou „obchoďáka“ dovede dělat divy.  

 

Co vám přinese vaše dobré jméno?

 • Úctu a respekt u zákazníků, u konkurence, ve firmě.
 • Dobré vztahy se zákazníky.
 • Dostanete doporučení na další zákazníky.
 • Odradíte konkurenci-v mnoha případech stačilo, že zboží dodávám já a konkurenční obchodní zástupce sbalil „fidlátka“ a odešel.
 • Zdravé sebevědomí. Vědět, že patříte mezi špičku, hřeje u srdce.
 • Lepší podmínky a možnost vyjednávání o výši provize.
 • Pokud se rozhodnete odejít a spolupracovat s jinou firmou, máte nejúčinnější doporučení-pověst spolehlivého profesionála.

Pro tyto a mnoho dalších výhod, budujte svoje dobré jméno. Někdy je to složité, ale vyplatí se to.

Dobrou pověst budujete léta. Ztratit ji můžete během okamžiku. Važte slova i činy, nejdou vrátit zpět.

 

Zajímají vás další tipy?
Najdete je v PDF knize, Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře. Vyžádejte si ji zdarma. Vpravo nahoře.

 

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
 1. jitka napsal:

  Pracuji rok jako OZ v jedné malé firmě, dá se říct, teprve se rozjíždějící. Zabýváme se prodejem nápojů. Organizovanost naší firmy je tak chaotická, že se nestíhají závozy, denně mi volají tak 3 – 4 klienti, že zboží nedorazilo nebo ne celá objednávka apod.
  Jsme tam s kolegou pouze dva obchodní zástupci. Od začátku tohoto roku jsme každý udělali tržbu 2/5, na zbývající 1/5 pracují 4 lidé. Přesto nás šéf šikanuje tím, že máme denně psát reporty o návštěvách, měli bychom každý den navštívit min. 50 potenciálních zákazníků. Přestože se nestačí už teď zavážet, vyžaduje po nás každý týden 10 nových klientů /momentálně máme každý cca 200/. Tím pádem nemáme čas na upevňování vztahů s již získanými klienty.
  Nevíme jak se bránit.

  • Jitko, chápu, že jste z této chaotické situace silně rozladěná. Bylo by potřeba chaos změnit na fungující procesy, stabilizovat současné dodávky objednaných nápojů a péči rozložit mezi stávající a nové klienty.To je, ale spíš na majitele než na Vás. Tenhle způsob práce (chaosu) dlouho nevydrží. Firma si pokazí jméno dřív než pořádně začne.
   Obrana je. Zastavit na čas akvizice nových klientů, nastavit funkční a efektivní systém dodávek objednaného zboží, vyžehlit všechna nedorozumnění vzniklá chaosem a opožděnými závozy.
   Pokud na to majitel nechce slyšet, tak si najděte jinou firmu pro kterou chcete pracovat. Ona platí rovnice zmíněná v článku i opačně. Nespolehlivá firma = nespolehlivý obchodní zástupce, zákazník to nerozlišuje, protože v konečném důsledku má problémy on. Chcete-li situaci víc probrat a zkusit najít řešení, napište mi na email info@ivanasackova.cz Jitko, držím Vám palce. S pozdravem Ivana

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *