Jak se zbavit strachu z odmítnutí a vyhnout se mu, jednou pro vždy?

jak se zbavit strachu z odmítnutíPředstavte si, že už nemusíte řešit, jak se zbavit strachu z odmítnutí. Jak se mu jednou pro vždy vyhnete a nebudete opakovaně prožívat stres z toho, že zase od zákazníků uslyšíte NE. Děkuji, nechci.  Ještě si to rozmyslím. Konkurence je levnější a další podobné výmluvy, které mají dnešní zákazníci dokonale zvládnuté.

Jaké to je? Jak se cítíte? Jak se změnily vaše pocity? Zbavili jste se napětí a nervozity? Jste více uvolnění a v pohodě? Fajn. Teď si představte, jak komunikujete se zákazníkem. Jak vám to jde, jak se vám prodává, když nejste svázaní strachem z odmítnutí. Strachem z toho, že neprodáte?

Je vaše představa podobná? Schůzka je příjemná. Obchodní rozhovor směřuje k uzavření objednávky, zákazník má pár námitek. Chce se jen ujistit, že všechno klapne, tak jak jste mu slíbili.  Dokonce si schůzku užíváte a těšíte se na další setkání se zákazníky i když víte, že 100% úspěšnost v prodeji neexistuje.

Teď otázka na tělo: „Chtěli byste vyměnit tuto představu za skutečnou realitu, kdy prodáváte bez strachu z odmítnutí?“

Pokud se chcete zbavit strachu z odmítnutí, přestat se bát, že uslyšíte ne, připravte se na to, že se to nestane ze dne na den. Může to trvat několik měsíců i roků.

Záleží na mnoha okolnostech, které jsou u každého obchodního zástupce jiné. Na vaší hrdosti, cílevědomosti, odvaze i zkušenostem. Každý jsme jiný a musíme k tomu dozrát.

Už si ani nepamatuji, jak dlouho mi trvalo, než jsem se zbavila strachu z odmítnutí.

Vím jedno. Díky tomu, že jsem zdokonalovala své obchodní a prodejní dovednosti, strach z odmítnutí postupně ustupoval. Někdy se objevil v situaci, kdy jsem začala spolupracovat s jinou firmou a novými produkty.

Prvních pár dní přišly pochybnosti, jestli si neudělám ostudu. Zda se mi povede být v novém týmu obchodních zástupců mezi nejlepšími. Jak dlouho bude trvat, než se naučím vše potřebné o nových produktech. Jak rychle poznám myšlení a prodejní motivy této cílové skupiny zákazníků.  Co se dělo v následujících dnech? Učila jsem se nové produkty, seznamovala se se zákazníky a tvořila si prodejní plán. Díky jasnému a ověřenému postupu, strach ze selhání a odmítnutí opět mizel.

Podělím se s vámi o 5 osvědčených kroků, jak se zbavíte strachu z odmítnutí:

  1. Přestaňte přemýšlet o tom, jestli to zvládnete. Začněte přemýšlet nad tím, jak to zvládnete.
  2. Vytvořte si plán, jak se co nejrychleji seznámíte s nejprodávanějšími produkty.
  3. Projděte databázi a poznejte své zákazníky. Seznamte se s nimi. S těmi největšími se osobně sejděte a ty s nízkými obraty alespoň obvolejte telefonem.
  4. Udělejte si plán vaší práce, do kterého zahrnete nejen prodej a péči o stávající zákazníky. Důležitá je i akvizice (získávání nových zákazníků) do které se vrhněte, jakmile se seznámíte s produkty/službami a stávajícími zákazníky.
  5. To nejdůležitější na konec. Přestaňte věci odkládat a začněte je dělat. Čím dřív vyrazíte mezi zákazníky, tím rychleji se zbavíte strachu z odmítnutí.

strach-z-odmitnuti

Díky aktivitě a komunikaci se zákazníky, získáte větší jistou v odpovědích na jejich všetečné otázky. Budete-li zákazníky aktivně poslouchat, během 1-2 týdnů poznáte jejich nejčastější reakce, námitky. Díky tomu si můžete připravit odpovědi a způsoby jak v těchto situacích argumentovat. Výsledkem bude vaše zdravé sebevědomí a zvýšený počet uzavřených objednávek.

Nejdříve se naučte se strach z odmítnutí potlačit a soustředit se pouze na zákazníka. Jakmile budete jednat a vykonávat potřebné činnosti i navzdory strachu, přijde den, kdy zvednete telefon nebo vyrazíte mezi zákazníky bez strachu z odmítnutí.

Jak dlouho bude trvat, než se strachu z odmítnutí zbavíte jednou pro vždy? To bude záležet jenom na vás. Na tom, zda na jeho odbourání budete vědomě a dlouhodobě pracovat. Jestli budete zlepšovat své obchodní a prodejní dovednosti. V neposlední řadě na tom, jaký máte postoj k prodeji a celkově k životu. Protože být špičkový obchodního zástupce je nejenom práce, ale může být i váš životní styl.

Inspiroval vás tento článek? Pošlete ho pro inspirací i svým přátelům. Budu ráda i za vaše komentáře. :)

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 25 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů