Sebevědomí a efektivní prodej.

Sebevědomí a efektivní prodej.Zdá se Vám, že spojení efektivity prodeje a sebevědomí je divné? Říkáte si, že sebevědomí patří do škatulky osobního rozvoje. Jistě, máte pravdu, ale sebevědomí je spojeno i s prodejem a jeho efektivitou.  Každý z nás se někdy potkal s obchodníkem, který byl zvadlý a obchodníkem plným elánu.

Jak to souvisí?

Představte si obchodníka se svěšenými rameny, sklopenou hlavou. Vchází vláčným krokem do dveří a pozdrav téměř šeptá. Jako by měl na čele napsáno: „Mám nízké sebevědomí, nevěřím si.“ Jak bude tento obchodník úspěšný, kolik toho prodá a jaká bude jeho efektivita?

Teď si představte, jak vypadá úspěšný a efektivní prodej. Před Vámi stojí člověk, na jehož vystupování je patrné, že má zdravé sebevědomí. Je vzpřímený, hovoří jistě a s přehledem. Úsměv ve tváři vyzařuje pohodu. Vy získáváte pocit důvěry. Pokládáte otázky, abyste si byli jistí, že když koupíte, budete spokojeni.

Než uzavřete objednávku, sebevědomý obchodník Vám ještě nabídne doplňující sortiment, který s kupovaným produktem souvisí a může se Vám hodit. Vy kývnete a s lehkým srdcem zaplatíte o nějakou stovku nebo tisícovku víc. Odcházíte spokojeni a s dobrým pocitem.

Obchodník je také spokojený. Jednoduše zvýšil svoji efektivitu prodeje o několik procent.

Když se nad tím zamyslíte, napadne Vás: „Co je důležitější, sebevědomí nebo prodejní techniky. Je důležitější sebevědomí nebo prodejní techniky? Sebevědomí a efektivní prodej jsou jako spojené nádoby. Jedno bez druhého nefunguje. Záleží na tom, v jaké jste momentální situaci, zda jste žena nebo muž, jaké jsou Vaše sny, cíle, …

Úspěšný prodej bez sebevědomého prodejce nefunguje.

arrows-308888_1280I když znáte prodejní techniky a chybí Vám sebevědomí, prodáte málo. Vaše sebevědomí je zdravé a používáte zastaralé techniky, jste málo efektivní.

Honíte se, makáte, jen se z Vás kouří a výsledek je nic moc. Jestliže, nic neuděláte, Vaše úspěšnost zůstane stejná, po čase začne klesat stejně rychle jako Vaše sebevědomí. Práce obchodního zástupce Vás přestane bavit a zabalíte to.

Jak efektivitu prodeje a sebevědomí nejlépe vyřešit?

Doporučuji, preventivní opatření. Podobně jako u péče o zdraví, kdy se snažíme nemocem předcházet. Stejně tak při práci obchodního zástupce je prevence potřebná. Myslím tím průběžné vzdělávání, osobní rozvoj a proaktivní přístup.

Co znamená proaktivní přístup?

Nečekat, jestli bude nějaké na školení u Vašeho zaměstnavatele, ale aktivně hledat zdroje, které Vám poskytnou potřebné prodejní dovednosti.

Sebevědomí a efektivitu prodeje můžete zvýšit postupným získáváním znalostí a obchodních dovedností.

Při psaní tohoto článku, jsem si ještě víc uvědomila, že není žádné sebevědomí nebo prodejní techniky.

Pro úspěch v prodeji platí.  Mít zdravé sebevědomí a znát prodejní dovednosti a techniky. A obojí používat.

Všem přeji mnoho obchodních úspěchů.
Ivana

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů