Kazíte pověst obchodním zástupcům?

Divná otázka? Tak trochu, ale není od věci. Mnoho lidí má na obchodní zástupce negativní názor. Upřímně řečeno, nedivím se. Každý z nás se pravděpodobně setkal s obchodním zástupcem, který nám chtěl něco vnutit. Nedbal na naše odmítání a byl neodbytný.

Díky profesi obchodního zástupce si tyto „nabídky“ někdy vychutnám. Užívám si snažení druhých, prodat za každou cenu.

Je to asi 3 týdny. Někdo zvonil. Manžel šel otevřít, naše fenka také, aby hosty náležitě přivítala. Přede dveřmi stáli dva mladíci. Začali nesouvisle povídat, jestli máme stejné připojení jako sousedi. Hned si odpověděli, že asi ano. Oni ho už mají rok, jestli se nám odečítá 12%. Že to jdou překontrolovat, abychom nepřišli o peníze. A že by potřebovali vidět vyúčtování elektřiny.

Několikrát jsem se mladíka ptala, o jakých 12% jde, a z jaké je firmy. Mnoho jsem se nedozvěděla, vždy jenom zamumlal, že potřebuje fakturu a že přece nebudeme platit Němcům. Stále dokola to samé.

Začala jsem být zvědavá, co bude následovat. Šla jsem najít fakturu, abychom se dozvěděli pointu. Mladík fakturu prohlíží a zase mluví o 12%. Říkal, těch 12% tady odečtených nemáte, to je za rok asi 1000 Kč, to bychom měli jít napsat.  Pak se podíval na naši spotřebu elektřiny a částku snížil na 500 Kč. Bylo mi jasné, že jsou od nějakého jiného dodavatele elektřiny a snaží se o podepsání nové smlouvy. Řekla jsem jim, že nic přepisovat nehodláme, že mi těch 500 Kč nestojí za čas a vynaloženou námahu.

Odpověď mladíka byla: „Každá stovka dobrá, nebudete přece platit Němcům“. Ptala jsem se, a komu, z jaké jsou firmy. Zase žádné jméno. Můžeme jít dál, abychom to sepsali?  To jsem už nevydržela. Opět jsem mladíkům oznámila, že přepisovat nic nechci, ztracený čas mi za to nestojí. Nechtěli odejít. Musela jsem před nimi zavřít dveře, protože opakovali stále stejnou písničku. Naše fenka dostala odměnu za to, jak pěkně hlídala.

Doporučuji všem prodejcům nemlžit, nedělat z lidí hlupáky. Představte sebe i firmu. Když se ptáte, vyčkejte na odpověď.

Tápete ve vedení obchodního rozhovoru, stáhněte si PDF knihu: Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře. Najdete v ní metodiku obchodního rozhovoru a další užitečné informace. Kniha je zdarma.

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
  1. Martin Mažár napsal:

    Tak týchto máte aj vy v Čechách? Lebo aj my na Slovensku 🙂 Výborný článok, presne toto je to, čo nám slušným obchodným zástupcom robí zle meno. Snáď v budúcnosti ich bude menej a menej

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *