Tipy, jak v pohodě žít, z provize obchodního zástupce?

Na první pohled si třeba řeknete, co je to za hloupost. Může se Vám zdát zbytečné, vyjadřovat se k otázce, jak žít z provize obchodního zástupce. Ti z vás, kteří pracujete za pevný plat, máte situaci jinou než obchodní zástupce. Vy víte, pokud Vás nepropustí, že každý měsíc máte např. 20.000 Kč. Co s nimi uděláte je na Vás. Většinou každý utratí, co vydělá, mnohdy i víc. Před výplatou už počítá každou korunu, aby nějak přežil.

Obchodní zástupce musí být daleko zodpovědnější, aby mohl vykonávat svoji práci. Tipy, jak žít z provize obchodního zástupce Vám v začátcích pomohou.

Důvodů proč být zodpovědný, je hned několik.

 • Každý měsíc začínáte s obratem od nuly. Máte-li už stálé zákazníky nebo klienty, máte současně i nějaký základ tržby.
 • Kolik vyděláte, nevíte do posledního dne v měsíci. Jednotlivé měsíce mohou být velice rozdílné. Výše obratu je mnohdy závislá na ročním období a sezónnosti produktu. Některé měsíce prodáváte jako o život, další měsíce mimo sezónu, doslova přežíváte. Doporučuji vybírat takové produkty a služby, které jsou sezónností ovlivněny minimálně nebo vůbec.  Jestliže chcete prodávat sezónní produkty, volte kombinaci dvou a více produktů, které Vám pomohou kompenzovat propady mimo sezónu.  Např. zahradní technika a technika na zimní údržbu (frézy, radlice, motorová hrabla).
 • Výši měsíčních nákladů na provoz auta, telefony, internet, víte až na konci měsíce. Do té doby to jsou jenom odhady. Zvýšení ceny pohonných hmot, dovede odhadovaným rozpočtem pěkně zacvičit.

Žádný obchodní zástupce, finanční poradce, živnostník nebo podnikatel, si nemůže dovolit, aby mu chyběly peníze na další provoz. 

Naučte se, co nejdříve správně hospodařit s Vaší provizí. Když jste na úplném začátku, je to složitější, ale o to důležitější. Z minima musíte vytěžit maximum. 

Tipy, jak žít z provize obchodního zástupce? Jak na to?

 • začněte v nejbližším regionu
 • naplánujte si trasy tak, abyste jezdili nejkratší možnou cestou
 • obchodní schůzky si sjednejte po sobě tak, abyste měli dostatek času na přesun k dalšímu zákazníkovi
 • v jeden den si sjednejte co nejvíce schůzek, tak abyste je zvládli beze stresu
 • schůzky si sjednejte na několik dní předem (jeden den v týdnu telefonujte, sjednávejte schůzky a zbylé čtyři dny prodávejte)
 • prodávejte co nejvíce za hotové (provize se vyplácejí z uhrazených faktur)
 • vždy musíte mít na provoz auta a telefon (pokud Vám je firma neplatí)
 • dávejte si bokem DPH, která je součásti provize u OSVČ (práce na ŽL)
 • odkládejte si část provize, jakmile se Vám obraty začnou zvyšovat (odložené peníze se Vám budou hodit v období, kdy se Vám bude méně dařit)
 • psychicky se připravte na tisícové rozdíly v provizích, které Vám budou měsíčně vypláceny

Další tipy a rady pro obchodní zástupce najdete v PDF knize zdarma: „Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře!“

 

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
 1. vladimír duga napsal:

  hezky napsané a taky to tak nějak mám .)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *