Naučte se říkat ne.

Naučte se říkat ne.Je obchodní zástupce ve firmách holka pro všechno? Někdy to tak vypadá. Vedení firem řeší různé situace tím, že tam pošle obchodního zástupce, ať to zvládne. Vždyť umí komunikovat a „vykecat se z problému“. Je potřeba něco dopravit na firmu? OZ jede kolem, cca 100 km není žádná zajížďka a čas na víc, ten nás vůbec nezajímá. Pomůžete jednou, dvakrát a „holka pro všechno“ je na světě. Začne se s Vámi počítat automaticky při řešení různých záležitostí.

Tím nechci nabádat k odmítání pomoci při řešení provozních záležitostí ve firmách. Jde o to, abyste nezačali místo práce obchodního zástupce nahrazovat zásobovače nebo různé jiné profese. V okamžiku snížení Vašeho výkonu se může stát, že půjdete zdůvodňovat, co způsobilo Váš pokles tržby.

Jestli spoléháte na obhajobu typu, vyřizoval jsem pro firmu to a to, jak jste chtěli, moc neuspějete. Proč? Důvodem je Vaše náplň práce. Akvizice nových zákazníků a péče o ty stávající.

Šéf Vám s klidem sdělí, mohl jsi to odmítnout, zákazník je důležitější. Poslal bych tam někoho jiného. A má pravdu. Firmě přinášejí peníze zákazníci, Ti mají být na prvním místě.

Jak elegantně vybruslit z povinností, které přímo nesouvisejí s prodejem a Vašimi zákazníky?

Naučte se říkat ne.

Předem zvažte, jaké může mít Vaše vstřícnost konkrétní dopady na podaný pracovní výkon. Rovněž zvažte i případné důsledky z odmítnutí součinnosti v dané situaci.

Záleží na okolnostech. Je jasné, že mám-li něco vyzvednout a mám to na trase, tak to vyzvednu. Pokud jde o záležitost, která vezme 2-3 hodiny je to na zvážení důležitosti pro Vás i pro firmu.

Máte-li sjednanou schůzku nebo obchodní jednání, dejte přednost zákazníkovi. Jeho nezajímají nějaké technické problémy ve firmě.

Z mého pohledu je dobré vycházet firmě vstříc v rámci možností, ale ne na úkor Vaší pracovní pozice. Bohužel v mnohých firmách se na to zapomíná. Ochota a vstřícnost je Vaše dobrá vůle a ne Vaše povinnost. Připravte si věcné argumenty a fakta pro zdůvodnění Vašeho rozhodnutí. Pod tíhou argumentů bude Vaše rozhodnutí akceptováno.

Tipy a triky pro rozvoj obchodních a prodejních dovedností a technik získáte v e-knize, Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře. Vyžádejte si ji zdarma. Stačí zadat jméno a email do formuláře v horním rohu, na který Vám přijde odkaz ke stažení.

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře
 1. napsal:

  Dobrý den, zajímá mne možnost, jak získat práci obchodního zástupce, když je všude vyžadována předchozí zkušenost. Díky za radu.

  • Praxi nahradit nadšením a snahou přesvědčit potenciálního zaměstnavatele, aby Vám dal příležitost. Trpělivost při hledání se vyplatí. Ve firmách, které nabízejí auto a telefon až za zásluhy (slušné tržby) najdete uplatnění rychleji. Jediná rada je hledat až najdete. Přeji hodně štěstí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Pošlete si e-book a další tipy navíc


  Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře

  Získejte ZDARMA e-book, díky kterému víc a snadněji prodáte. Ověřené tipy a triky okamžitě využijete v praxi. Zjednodušte si prodej stejně jako 7.442 obchodníků.


 • Rubriky
 • Nejčtenější články
 • Začtěte se do 16 tipů v e-booku a vydělávejte víc.
 • Pošlete si e-book a další tipy navíc


  Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře

  Získejte ZDARMA e-book, díky kterému víc a snadněji prodáte. Ověřené tipy a triky okamžitě využijete v praxi. Zjednodušte si prodej stejně jako 7.442 obchodníků.