Jak se stát skvělým obchodním zástupcem, který prodá komukoli cokoli

currency-163476_1280Prodat snadno, jednoduše a každému zákazníkovi, je snem většiny obchodních zástupců.  Měli jste to podobně? Splnilo se vaše očekávání o prodeji a balíku peněz, který snadno vyděláte? Jestli ano, tak jste světlou výjimkou a přijměte moji gratulaci. 90% obchodních zástupců je vystresovaných, uhoněných a frustrovaných z toho, že jim prodej nejde podle jejich představ.

Během obchodní kariéry se to stane každému. Když ne úplně na začátku, tak během ní si  frustraci a zklamání prožije každý obchodní zástupce.

Taky jsem si to párkrát prožila. Můžu vám říct, že to není nic zábavného. Pokud s tím nezačnete něco dělat, budete se propadat hlouběji a hlouběji do nejistoty. Do pocitu, že nic neumíte a že jste totálně neschopní.

Buď se z frustrace a zklamání dokážete vyhrabat, nebo s prodejem skončíte

Jiná cesta není.

Řeknu vám, že vyhrabat se z pocitu zklamání a neschopnosti je rozhodně lepší, než to vzdát. Pokud to vzdáte, budete bez peněz a hlavně bez sebevědomí. V podvědomí vám zůstane nálepka „jsem totálně neschopný/á.“ To byste chtěli? Myslím si, že ne. A jak se tedy dá vyhrabat z toho, že se vám nedaří, že přešlapujete na místě a ne a ne prodat. Že jedete za zákazníkem a v hlavě vám běží film z poslední neúspěšné schůzky?

darts-155726_1280

Chce to nastartovat, dodat novou energii a začít si zase věřit. Přečtěte si nějakou knihu, poslechněte CD, nebo běžte na školení, jedině tak se znovu nastartujete. Už vás slyším, jak říkáte: „Prdlajs vydělávám a ještě mám utrácet za vzdělání. Ani nápad, potřebuji ušetřit, když mám teď málo.“ Nebo „Začínám a nemůžu si to dovolit.“ Taky pohled, ale ten vás nikam neposune. Jedině prodlouží vaši prodejní agónii.

Obchodní zástupce se bez vzdělávání neobejde ani na začátku kariéry, ani v jejím průběhu

Je to, jako byste udělali autoškolu a jezdili pouze na jedničku, maximálně na dvojku a ostatní rychlosti nepoužívali. Základ máte a to vám stačí. Představte si, jak dlouho pojede na jedničku nebo dvojku z Brna do Prahy. Místo cca 2 hodin se budete do Prahy tlouct celý den. Kdo ví, jestli vůbec dojedete, protože auto na takovou jízdu není stavěné. Potřebuje jezdit na vyšší kvalt, stejně tak i skvělý obchodní zástupce. Pojedete-li rychlostí 40 km/h a na jedničku, může se vám stát, že auto naposledy vydechne kousek za Brnem nebo někde u Jihlavy a jste totálně v háji.

technology-791029_1280Nedávno mi začínající obchodní zástupkyně tvrdila, že si nemůže dovolit utratit 15 € za internet na měsíc, že jsou to pro ni velké peníze. Když jich máte málo, můžete to tak cítit. Díky tomu, že nemá doma slušné připojení k internetu, má problémy s přípravou na schůzky. Informace o potenciálních zákaznících dohledává až ráno ve firmě. Díky tomu má málo schůzek a malé prodejní výsledky.

Díky koučinku přišla na to, že 15 € není mnoho, za rok to je 180 €, ale za domácí mazlíčky utratila během 1/2 roku přes 1000 €. Přišel velký AHA moment.  Když mohla utratit 1000 € za domácí mazlíčky, těch 15 € si může také dovolit. Uvědomila si, co všechno se změní díky INVESTICI 15 € do pořádného internetového připojení. Kolik stihne schůzek a o kolik víc bude mít prodejů. Kolik 1000 € vydělá a co si za ně všechno pořídí.

Už chápete?

Jak se stát skvělým obchodním zástupcem, který prodá komukoli cokoli?

Odpověď zní. Věnujte pozornost svému rozvoji a vzdělávání. Dívejte se na něj, jako na dlouhodobou investici, která se vám mnohonásobně vrátí.  Investice do vzdělávání, knih, CD, DVD, e-booků, školení, online kurzů se 100% vrátí, ale je nezbytné naučené věci, myšlenky a nápady uvést postupně do praxe. Díky tomu zlepšíte prodejní výsledky a zvýšíte provize.

Pokud si myslíte, že všechno víte a nepotřebujete se zdokonalovat, nebude trvat dlouho a vaše prodeje začnou klesat. Začnete se motat v začarovaném kruhu neúspěchu, ze kterého vede jediná cesta. Tou cestou je váš osobní růst.

Inspiroval vás článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli a budu ráda i za váš názor a komentář.:-)

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 25 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů