Jak se stát skvělým obchodním zástupcem, který prodá komukoli cokoli

currency-163476_1280Prodat snadno, jednoduše a každému zákazníkovi, je snem většiny obchodních zástupců.  Měli jste to podobně? Splnilo se vaše očekávání o prodeji a balíku peněz, který snadno vyděláte? Jestli ano, tak jste světlou výjimkou a přijměte moji gratulaci. 90% obchodních zástupců je vystresovaných, uhoněných a frustrovaných z toho, že jim prodej nejde podle jejich představ.

Během obchodní kariéry se to stane každému. Když ne úplně na začátku, tak během ní si  frustraci a zklamání prožije každý obchodní zástupce.

Taky jsem si to párkrát prožila. Můžu vám říct, že to není nic zábavného. Pokud s tím nezačnete něco dělat, budete se propadat hlouběji a hlouběji do nejistoty. Do pocitu, že nic neumíte a že jste totálně neschopní.

Buď se z frustrace a zklamání dokážete vyhrabat, nebo s prodejem skončíte

Jiná cesta není.

Řeknu vám, že vyhrabat se z pocitu zklamání a neschopnosti je rozhodně lepší, než to vzdát. Pokud to vzdáte, budete bez peněz a hlavně bez sebevědomí. V podvědomí vám zůstane nálepka „jsem totálně neschopný/á.“ To byste chtěli? Myslím si, že ne. A jak se tedy dá vyhrabat z toho, že se vám nedaří, že přešlapujete na místě a ne a ne prodat. Že jedete za zákazníkem a v hlavě vám běží film z poslední neúspěšné schůzky?

darts-155726_1280

Chce to nastartovat, dodat novou energii a začít si zase věřit. Přečtěte si nějakou knihu, poslechněte CD, nebo běžte na školení, jedině tak se znovu nastartujete. Už vás slyším, jak říkáte: „Prdlajs vydělávám a ještě mám utrácet za vzdělání. Ani nápad, potřebuji ušetřit, když mám teď málo.“ Nebo „Začínám a nemůžu si to dovolit.“ Taky pohled, ale ten vás nikam neposune. Jedině prodlouží vaši prodejní agónii.

Obchodní zástupce se bez vzdělávání neobejde ani na začátku kariéry, ani v jejím průběhu

Je to, jako byste udělali autoškolu a jezdili pouze na jedničku, maximálně na dvojku a ostatní rychlosti nepoužívali. Základ máte a to vám stačí. Představte si, jak dlouho pojede na jedničku nebo dvojku z Brna do Prahy. Místo cca 2 hodin se budete do Prahy tlouct celý den. Kdo ví, jestli vůbec dojedete, protože auto na takovou jízdu není stavěné. Potřebuje jezdit na vyšší kvalt, stejně tak i skvělý obchodní zástupce. Pojedete-li rychlostí 40km/h a na jedničku, může se vám stát, že auto naposledy vydechne kousek za Brnem nebo někde u Jihlavy a jste totálně v háji.

technology-791029_1280Nedávno mi začínající obchodní zástupkyně tvrdila, že si nemůže dovolit utratit 15€ za internet na měsíc, že jsou to pro ni velké peníze. Když jich máte málo, můžete to tak cítit. Díky tomu, že nemá doma slušné připojení k internetu, má problémy s přípravou na schůzky. Informace o potenciálních zákaznících dohledává až ráno ve firmě. Díky tomu má málo schůzek a malé prodejní výsledky.

Díky koučinku přišla na to, že 15 € není mnoho, za rok to je 180 €, ale za domácí mazlíčky utratila během 1/2 roku přes 1000 €. Přišel velký AHA moment.  Když mohla utratit 1000 € za domácí mazlíčky, těch 15 € si může také dovolit. Uvědomila si, co všechno se změní díky INVESTICI 15 € do pořádného internetového připojení. Kolik stihne schůzek a o kolik víc bude mít prodejů. Kolik 1000 € vydělá a co si za ně všechno pořídí.

Už chápete?

Jak se stát skvělým obchodním zástupcem, který prodá komukoli cokoli?

Odpověď zní. Nesnažte se za každou cenu šetřit na vašem vzdělání. Dívejte se na něj, jako na dlouhodobou investici, která se vám mnohonásobně vrátí.  Investice do vzdělání, knih, CD, DVD, e-booků, školení, online kurzů se 100% vrátí, ale je nezbytné naučené věci, myšlenky a nápady uvést postupně do praxe. Jedině tak si zlepšíte prodejní výsledky a zvýšíte provize.

Pokud si myslíte, že všechno víte a nepotřebujete se zdokonalovat, nebude trvat dlouho a vaše prodeje začnou klesat. Začnete se motat v začarovaném kruhu neúspěchu, ze kterého vede jediná cesta. Tou cestou je pravidelné vzdělávání a osobní růst.

Pokud se vám článek líbí, sdílejte ho s vašimi přáteli. Budu ráda i za váš komentář :-)

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *