Jak se stát úspěšným obchodním zástupcem?

Jste bez práce? Říkáte si, půjdu dělat obchodního zástupce.  Taky si myslíte, že vykonávat práci obchodního zástupce může každý? Však o nic nejde?

Dvě, tři návštěvy u zákazníka, máte vyděláno a v poledne padla. Taková představa koluje mezi nezasvěcenými lidmi. Ještě doplňte na benzince kávičku a cigárko, prostě pohoda.          

 Jak vypadá skutečnost?  Na první pohled se Vám zdá, že si obchodní zástupce jenom vozí zadek a nic nedělá. Jak vypadá den obchodního zástupce, Vám přiblížím v jiném článku.

 Jestli chcete mít úspěch, tak je na čem pracovat. V podstatě je jedno, zda jste zaměstnanec nebo na ŽL, stejně si řídíte a řešíte všechno sami.

Na prvním místě je důležité, sám sobě být šéfem. Co to znamená? Sami si naplánujete, co uděláte a taky to splníte, bez odkládání a výmluv. Když se Vám zrovna nechce, prostě jdete a uděláte, to co jste si naplánovali. Zákazníka by nepotěšilo, že nepřijedete, když s Vámi počítá.

Současně musíte být ochotni na sobě pracovat, mít touhu být co nejlepší. Osobní rozvoj je nedílnou součástí úspěšného obchodního zástupce. Průběžně se zdokonalujete v obchodních dovednostech, pozitivním myšlení, typologii zákazníka. Osvojení všech dovedností probíhá při kontaktu se zákazníky. Teoreticky můžete mít načteno stovky knih, ale praxe je nejdůležitější při práci obchodního zástupce.

Učte se, jako úspěšní obchodní zástupci. Vyberte si vždy jednu věc, techniku a zkoušejte si ji v praxi, tak dlouho než ji dostanete do podvědomí. Vezměte to zkratkou, vyvarujte se chyb, které udělal někdo jiný před Vámi. Ušetříte hodně času a peněz.

Jste rozhodní a odvážní? Rozhodování a odvahu, používáte každý den. Při práci obchodního zástupce, rozhodujete, o sobě, vaší firmě i zákazníkovi. Na Vás záleží, jaký obrázek si zákazník udělá o Vás a firmě, kterou zastupujete. Na Vás je splnění všeho, co zákazníkovi slíbíte.

Umíte se vcítit do potřeb zákazníka? Každému tato schopnost není daná. Víte po pár slovech, co druhého trápí, co potřebuje řešit? Při obchodování, pochopení myšlení zákazníka rozhoduje. Odhalíte potřeby zákazníka a nabídnete mu řešení jeho potřeb. Máte šanci se zákazníkem uzavřít obchod. Jestliže netušíte, co zákazníka trápí, sotva mu prodáte Váš produkt.

Auto je Vaše kancelář a druhý domov. Máte hrůzu ze silničního provozu? Pro představu denně najedu 200-400km, za měsíc asi 5000km, za rok 60000km. V létě i zimě, nikdo se Vás neptá, co se na silnici děje, rozhodnutí je opět na Vás.

Jak se zachováte? Když napadne sníh, zákazníkovi zavoláte nebo se k němu dokloužete. Někdy jste rádi, že vůbec přijede domů a nejste někde v závěji. Mnohokrát slyším, to bych nemohl dělat, to je hrozný. Jednou nohou v kriminále a druhou na hřbitově. Máme rozdílný úhel pohledu. Řízení je pro mě zábava i adrenalin. Hlavně v zimě, kdy jedete zafoukanými silnicemi a netušíte, co Vás čeká. Přiznávám, že je někdy adrenalinu příliš.

Chcete být úspěšný obchodní zástupce? Měli byste mít výše jmenované vlastnosti. Komunikace, technika prodeje, znalost produktu, Vaše vystupování, psychologie, pozitivní myšlení, se dají naučit. Vlastnosti Vám jsou dané od přírody. Doporučuji, stále rozvíjejte své vlastnosti i schopnosti a budou z Vás úspěšní obchodní zástupci.

Více se dozvíte v knize „Nastartujte kariéru obchodního zástupce, snadno a chytře.“  

 Kniha ke stažení zdarma, v pravém horním rohu.
 
Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. díky které můžete i vy nělikanásobně rozšířit maloobchodní síť zákazníků. dovézt rekordní tržbu v historii firmy a žít své sny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *